Section VIII Individual Rankings 10-05

This is the Fifth release of the Section VIII (Nassau County) individual rankings.

This is the Fifth release of the Section VIII (Nassau County) individual rankings. Wrestlers have been ranked at the lowest weight class where they competed at in results as of 1/23/2010. The number in square brackets [#] indicates the rank of the wrestler in the previous ranking. Continue reading “Section VIII Individual Rankings 10-05”

Section VIII Individual Rankings 10-01

This is the second release of the Section VIII (Nassau County) indiducal rankings. Wrestlers have been ranked at the lowest weight class where they competed at in results as of 12/23/2009.

This is the second release of the Section VIII (Nassau County) individual rankings. Wrestlers have been ranked at the lowest weight class where they competed at in results as of 12/23/2009. Continue reading “Section VIII Individual Rankings 10-01”

Section VIII Tournament Team Rankings for 2009-2010

All Section VIII Division I teams are ranked for tournament competitiveness for the 2009-2010 season.

nassaurank2All Section VIII Division I teams are ranked for tournament competitiveness for the 2009-2010 season. To rank the teams, the following factors were taken into consideration. Continue reading “Section VIII Tournament Team Rankings for 2009-2010”

Section VIII Dual Meet Team Rankings for 2009-2010

All Section VIII Division I teams are ranked for dual meet competitiveness for the 2009-2010 season.

nassaurank2All Section VIII Division I teams are ranked for dual meet competitiveness for the 2009-2010 season.  To rank the teams, the following factors were taken into consideration.

  • Returning all-county place winners were evaluated.
  • Returning qualifier place winners were evaluated.
  • Section performance of returning wrestlers held preference when number of returning qualifiers were similar.
  • Teams with more returning section qualifiers were given higher preference than teams with less.

Continue reading “Section VIII Dual Meet Team Rankings for 2009-2010”

Way Back in 1970 Section 8 Finals

LHW presents the 1970 Section 8 County Championship on video.

Thanks to the efforts of Carol Carroza and Bobby O’Conner for making these matches available on video, LHW presents the 1970 Section 8 County Championship. We may have some of the names incorrect, and at 175, we do not have the names of the competitors. If you happen to have information that we are missing, please add it with a comment.

If you have some old videos of NYS events that you would like to make available on Lighthouse Wrestling, please contact the webmaster. Continue reading “Way Back in 1970 Section 8 Finals”

Section XI Dominates, Wantagh Takes Home the Team Title

Section XI resumed its state domination this weekend after a three year respite as they took the 2009 New York State DI Championship Sectional Title outscoring, the second place section, Section II by a score of 237.5 to 191. Winning six Sectional Championships in the decade of the millennium, finishing second twice, and third and forth once, Section XI is once more New York State’s section of the decade. Congratulations Section XI on another outstanding season of wrestling.

dsc03210Section XI resumed its state domination this weekend after a three year respite as they took the 2009 New York State DI Championship Sectional Title outscoring Section II, the second place section, by a score of 237.5 to 191.  Winning six Sectional Championships in the decade of the millennium, finishing second twice, and third and forth once, Section XI is once more New York State’s section of the decade.  Congratulations Section XI on another outstanding season of wrestling.

There were many noteworthy accomplishments throughout the weekend.  One prominent accomplishment is Wantagh’s team title outscoring Port Jervis (IX), the second place team, by the score of 78 to 64. Congratulations Wantagh on an outstanding season and bringing home the Team title to Section VIII after many years.   Wantagh returns home with four All-State wrestlers:

John Greisheimer, Wantagh’s 152lb Champion and team co-captain, builds strength as any bout wears on.   Congratulations John.  We will miss you next season and look forward to following your career at Edinboro University.

Paul Ligouri, two time NYS Gold Medalist, two time Bronz Medalist, four time Section VIII champion and team co-captain, lost a close quarterfinal bout to last year’s champion, Andrew Lenzi. Wrestling back to 3rd place, Paul completed his outstanding Varisty wrestling career with the all time Section VIII win record compiling 216 career wins and surpassing PJ Guillespe’s former record of 214.  Congratulations Paul! We will miss you next season and look forward to following your career at Harvard University.

Matt Loew, Wantagh’s 189lb finalist and sliver medalist, was the Cinderella story of the tournament as he knocked off the 2nd seed and 2 time national champion, Christian Boley.  Matt went on to pin Zach Buonaiuto of Miller Place(XI) in the Semifinal bout to enter the finals.  Entering the finals as the underdog against his formidable opponent, Austin Meyes, Matt was up against tremendous odds as his opponent entered the finals wrestling a total of 1:37 out of a possible 18 minutes.  To Matt’s credit, he outlasted all 3 of Austin’s previous opponents, nearly making it through the first period when he was pinned at 1:59.  Congratulations Matt!

Joe Barbato, after securing a wild card bid, had a tremendous tournament as he wrestled back strong to take sixth.  Congratulations Joe!

Nearly completing the All State sweep, Nick Fitzmaurice and Joe Kavanagh wrestled strong but suffered difficult losses in the wrestle backs.  Joe nearly secured All-State honors as he suffered an overtime loss to Josue Mendez in the semifinal wrestle back round.  Congratulations Nick and Joe on valiant performances!

Weight-by-Weight Summary

dsc0319996lbs – Here we saw a rematch of the Section XI finals as Mike Soria of Kings Park (XI) defeated Corey Rasheed.  Long Island dominated this weight with four all-state honors: Mike Soria first, Corey Rasheed Second, Max Soria third, and Joe Barbato sixth.

103lbs – This was a thrilling bout between Damon McQueen(Huntington) and Brian Realbuto (Somers).  Damon lost a close battle by a score of 9-8.  Taking fifth was Malik Rasheed(Longwood)

112lbs – After losing a close semifinal bout to Steven Rodrigues of Fox Lane, Kenneth Collado of Hauppauge went on to take sixth place in a very stacked weight class where the number one seed lost in the opening round.

119lbs – Steven Keith walked into the finals with 2 first period pins and a major decision.  This bout was a rematch of the Eastern State finals where Steven Keith defeated Justin Flamio of Mahopac(I) 10-2.  Justin, determined to make this a different outcome, pushed the action and sent the bout into overtime where Steven Keith proved his mettle with a well executed takedown to end the overtime round quickly.

125lbs – Nick Arujau(Syosset-VIII) won me over mid week with his forum post on the seeding controversy where he declared, “I guess I’ll have to beat all of them.”  Nick Arujau emerged into the finals against last year’s Champion Jamie Franco  of Monroe Woodbury (IX), who will be wearing the Pride singlet next season.  Focused and determined Nick left no doubt about his ability as he went on to win with a convincing 4-0 score.  Taking fifth was Adam Troy of Walt Whitman (XI) and taking sixth was Mike Walker of Uniondale (VIII).

130lbs – Vinnie Digravio of Wayne (V) defeated Joey Grippi of Fox Lane (I) by the score of 9-5.

135lbs – Stephen Dutton of Rocky Point (XI) dominated the weight class as he went on to defeat Andrew Lenzi of Fordham Prep (C ) by the score of 10-1 in a rematch of the Eastern State finals.  Taking third was Paul Ligouri of Wantagh (VIII) as he went on to wrestle strong in the wrestle backs after suffering a close defeat to Andrew Lenzi 6-5 in the quarterfinal contest.

140lbs – Proving his win in the Section XI finals was no fluke, Andy Rodriguez of Central Islip (XI) defeated a determined Nick Terdick of John Glenn (XI) by the score of 3-2.  Taking 5 and 6 respectively in the weight class was Andre Berry of Uniondale and Matt Eberlein of Island Trees.

145lbs – You can’t say enough good things about this General: Brian Herold.  He’s often overlooked, but he is without a doubt one of the top wrestlers on Long Island as he went on to prove it in a strong finals showing against the nationally renowned Zach Clemente of Lasalle (II).  With less than 10 seconds left on the clock in the third period, behind 8-5, Brian Herold nearly scores a 4 point move with a takedown that briefly put Zach Clemente to his back.  Anthony Volpe of Rocky Point (XI) took 3rd as he defeated Ryan Tomkins of Beacon(I) 8-3.

dsc03239152lbs – John Greisheimer of Wantagh defeated Josh Veltre of Greece Olympia (V) by a score of 4-3.  Josh was strong on his feet and he proved to be a challenge for John, but John never losing focus, toughed out the win in classic style as he seems to get stronger in the closing seconds of every bout.  Chris Carlucci of John Glenn (XI) went on to take fifth with a win over Zach Mccormick of Johnson City (IV) by the score of 6-4. Chris toughed out a nice overtime win in the semifinal wrestle backs to secure all-state honors.

160lbs – TJ Neidhart of Shoreham Wading River (XI) loses to a very strong James Brundage by the score of 17-10 to take second.

171lbs – Defeating Joe Kavanagh of Wantagh(VIII) in the semifinal wrestle backs to secure all-state honors, Jose Mendez of Brentwood (XI) takes forth; John Daddino of Sewanhaka East (VIII) takes sixth.  The 171lbs weight class was one of a few weight classes dominated by Long Island all-state wrestlers with 2 or more place winners.

189lbs – As I covered this one earlier, I’d simply like to say congratulations Matt on an awesome performance.  Zach Buonaiuto of Miller Place (XI) went on to take all-state honors with a sixth place finish.

215lbs – Knocking off the first seed in the semifinal bout, Ernest James of Longwood (XI) went on to defeat Steve Butler of Port Jervis (IX).

dsc03255285lbs – This was one of only two weight classes with no Long Island place winners.  Ken Alterac of Lasalle (II) defeated JD Zitone of Port Jervis (IX).

Congratulations to all the Long Island wrestlers.  You made us proud.  And for those of you who will be moving on to college next season, please let us know of your plans so that we may continue to follow your careers.

2009 NYS Championships DI Completed Brackets
2009 NYS Championships DII Complete Brackets
Courtesy of armdrag.com

Chris Edmond’s NCAA DI Championship – Finals

Chris Edmond of Tennessee and local hometown Section VIII champion from Freeport defeats Peter Capone 14-10 to win the 1985 NCAA D1 championship at 167 lbs.

Chris Edmond of Tennessee and local hometown Section VIII champion from Freeport defeats Peter Capone 14-10 to win the 1985 NCAA D1 championship at 167 lbs.   This is an exciting bout where Chris Edmond takes an early big lead but needs to fend off Petes attack to pervent it from nearly slipping away.

If you have any old footage that you would like to share with the wrestling community on Lighthouse Wrestling, please contact me at webmaster(at)lighthousewrestling(dot)com to arrange for publication.


[zdvideo]http://flv.lighthousewrestling.com.s3.amazonaws.com/historical/video/edmonds/edmonds-r5.flv[/zdvideo]

Section VIII Championship Results

Section VIII individual championship results and team scores.

Team Scores
Wantagh………………………245
MacArthur…………………..224
Long Beach…………………..143
Uniondale…………………….142
Syosset………………………..113
Plainedge……………………..112
Massapequa…………………..95
Seaford…………………………86
Calhoun………………………..79
Clarke………………………..78.5
Farmingdale………………….71
Bethpage……………………67.5
Garden City………………..60.5
East Meadow………………54.5
Island Trees………………….45
Division/North Shore…….44
Freeport………………………38

[smartads]

96 – Will Montgomery (Seaford) MD Thomas Manning (MacArthur), 8-0
103 – Alex Grant (MacArthur) dec Chris Perez (MacArthur), 3-1
112 – Sean Kempf (MacArthur) pin Anthony Facchini (Seaford), 3:05
119 – Dylan Palacio (Long Beach) pin Joe Cusimano (Plainedge), 4:36
125 – Nick Arujau (Syosset) dec Mike Walker (Uniondale), 6-3
130 – Nick Fitzmaurice (Wantagh) dec Ariel Guerrero (MacArthur), 4-3
135 – Paul Liguori (Wantagh) MD Joe Chiaffitella (Calhoun), 17-5
140 – Andre Berry (Uniondale) MD Matt Eberlein (Island Trees), 19-7
145 – Brian Herold (MacArthur) dec Mac Maldarelli (Calhoun), 7-3
152 – John Greisheimer (Wantagh) MD Troy Sterling (Uniondale), 17-5
160 – Rob Grabher (North Shore) pin Anthony Minicci (Plainedge), 3:51
171 – Joe Kavanagh (Wantagh) dec John Daddino (Sewanhaka East), 6-4
189 – Matt Loew (Wantagh) pin Eric Walordy (Long Beach), 4:57
215 – Connor Horl(Garden City) dec Thomas Hall(Wantagh), 5-3
285 – David Agu (Freeport) pin Chris Williams (Syosset), 3:52
Champion of Champions: 140 – Andre Berry(Uniondale)
Outstanding Wrestler: 140 – Andre Berry(Uniondale)

Section VIII D1 Quarterfinal Results

Quarterfinal results of the Section VIII D1 championships at Hofstrat University on February 21st.

Section 8 D1 Quarterfinal Results

96lbs
T. Manning(Mac) pin Reina(GC) :41
AJ Muller(Sea) dec Matt Gray(LB) 14-2
W. Montgomery(Sea) pin E. Faimon(Syo) 1:50
J. Barbato(Wan) pin J. Lanzilotti(Ros) 4:40

Continue reading “Section VIII D1 Quarterfinal Results”

Wantagh Looking to Take the Team Title

When they last met in a dual meet on December 17, 2008, Wantagh defeated MacArthur by the score of 31-25. Since then, both teams have gone on to have very successful seasons with Wantagh winning the Section VIII class B dual meet championships and MacArthur winning the class A championships.

wantagh_duals_068When they last met in a dual meet on December 17, 2008, Wantagh defeated MacArthur by the score of 31-25.  Since then, both teams have gone on to have very successful seasons with Wantagh winning the Section VIII class B dual meet championships and MacArthur winning the class A championships.   Continue reading “Wantagh Looking to Take the Team Title”

Swami Matt’s Predictions 08-09

dianoavatarwizard

Section VIII/Nassau County Tournament (Finals)—-Saturday February 21st, 2009:
096– Thomas Manning (MacArthur) defeats Joe Barbuto (Wantagh)
103– Chris Perez (MacArthur) defeats Alex Grant (MacArthur)
112- Sean Kempf (MacArthur) defeats Anthony Fachini (Seaford)
119– Dylan Palacio (Long Beach) defeats Luke Alber (Farmingdale)
125– Nick Arujau (Syosset) defeats Dean Shmuely (North Shore)
130– Nick Fitzmaurice (Wantagh) defeats Dan Lofrese (Garden City)
135– Paul Liguori (Wantagh) defeats Frank Mederios (MacArthur)
140– Matt Eberlein (Island Trees) defeats Quimes DelaCruz (Wantagh)
145– Mac Maldarelli (Calhoun) defeats Brian Herold (MacArthur)
152– John Greisheimer (Wantagh) defeats Troy Sterling (Uniondale)
160- Brandon Mullholland (MacArthur) defeats Joe Chamish (Jericho)
171– Thomas Jackson (Farmingdale) defeats John Daddino (Sewanaka East)
189– Matt Loew (Wantagh) defeats Conor Wetzel (Massapequa)
215– Connor Horl (Garden City) defeats Tom Hall (Wantagh)
285- Joe Grieci (Plainedge) defeats Yaseen Madassar (Division)

Continue reading “Swami Matt’s Predictions 08-09”

Section VIII 2009 Championships Schedule

Section VIII 2009 Championships Schedule for DI and DII on February 20th and 21st.

Friday, February 20th, 2009
Division I
Location – Mack Sports Arena, Hofstra University
9:00 am Division 1 Doors Open
10:00 am Preliminaries, Quarter Finals & First Round Wrestlebacks 6 mats

Division II
Location – Mineola High School
10:00 am Preliminaries, Quarterfinals, & First Round Wrestlebacks

Saturday, February 21, 2009
Division I
Location – Mack Sports Arena, Hofstra University
8:00 am Doors Open
9:00 am – 12:00 pm Semi-Finals
9:00 am – 2:00 pm Wrestle Backs and Consolation 3rd throught 6th
6:30 pm Parade & Introductions
7:00 pm Finals

Division II
Location – Mack Sports Arena, Hofstra University
9:00 am – 12:00 PM Consolations 3rd and 4th
3:00 pm – 3:20 PM Parad and introductions

Chris Edmond’s NCAA DI Championship – Semifinals

This is the semifinal round of Chris Edmonds’ championship campaign in the 1985 NCAA DI wrestling championships. Chris squared off against John Monaco of Montclaire state to win by decsion: 5-3. Next week, I will post his championship final victory over Pete Capone of Hofstra University.

This is the semifinal round of  Chris Edmonds’ championship campaign in the 1985 NCAA DI wrestling championships. Chris squared off against John Monaco of Montclaire state to win by decsion: 5-3.  Next week will conclude this series when Lighthouse Wrestling will post his championship final victory over Pete Capone of Hofstra University.


[zdvideo]http://flv.lighthousewrestling.com.s3.amazonaws.com/historical/video/edmonds/edmonds-r4.flv[/zdvideo]

2009 Section VIII Qualifier Results

2009 Section VIII Qualifier results

Nassau Qualifier at Syosset
Saturday, February 14, 2009
Team scores
Long Beach (389)
Syosset (314)
Glen Cove (208.5)
Division (207.5)
South Side (123)
Championship Finals
96 – Faimon (Syosset) dec Ragunandan (LB) 6-5
103 – Allen (LB) default over Medina (LB)
112 – Pellegrino (Division) dec Tigre (LB) 9-7
119 – Palacio (LB) dec Locke (Syosset) 8-2
125 – Arujau (Syosset) TF. Khoury (LB) 4:55
130 – Iannetta (Glen Cove) dec Rodriguez (SS) 10-7
135 – D’Auguste (LB) dec Dembinski (Hicksville) 6-3
140 – Barrere (SS) p. Cook (Glen Cove) 4:16
145 – Guastafeste (Syosset) dec Ayala (LB) 5-0
152 – Diaz (Division) dec Gildey (Syoss) 3-2
160 – Macchia (Syosset) dec Bogdanich (GC) 6-0
171 – Randazzo (Syosset) MD. Simmons (LB)9-1
189 – Walordy (LB) dec Hall (LB) 8-3
215 – Kappatos (Syosset) dec Astone (LB) 6-3
285 – Williams (Syosset) p. Edwards (LB) 1:02
Outstanding Wrestler – Nick Arujau (125 syosset)
Most pins, least time Mark Ragunandan two, :51 seconds

Continue reading “2009 Section VIII Qualifier Results”

Chris Edmond’s NCAA DI Championship – Round 3

This is round three of Chris Edmonds’ championship campaign in the 1985 NCAA DI wrestling championships. Chris met John Laviolette of Oklahoma the number 9 seed in the quarterfinal round and defeated him by decision: 11-8

This is round three of Chris Edmonds’ championship campaign in the 1985 NCAA DI wrestling championships. Chris met John Laviolette of  Oklahoma the number 9 seed in the quarterfinal round and defeated him by decision: 11-8.

[zdvideo]http://flv.lighthousewrestling.com.s3.amazonaws.com/historical/video/edmonds/edmonds-r3.flv[/zdvideo]

Top 20 Dual Meet Teams on LI 06-09

Long Island rankings from results as of January 31, 2009.

Top 20 Ranked Dual Meet Teams on Long Island. Scroll down, select your top 8, and submit your vote.

  1. John Glenn
  2. Wantagh
  3. Macarthur
  4. Hauppauge
  5. Longwood
  6. Sachem North
  7. Connetquot
  8. Brentwood
  9. Rocky Point
  10. Huntington
  11. Islip
  12. Westhampton
  13. West Babylon
  14. Northport
  15. Kings Park
  16. Massapequa
  17. Miller Place
  18. Mt. Sinai
  19. Sachem East
  20. East Islip

Honorable Mention

  • Long Beach
  • Plainedge
  • Shoreham Wading River
  • Smithtown East
  • William Floyd

Take the poll, and select your top 8 dual meet teams on Long Island for 2008-2009. If you like, rank the teams in order from 1 to 20 in a comment.

[poll id=”18″]

Nassau Dual Meet Team Rankings 06-09

Top Ten Nassau County Dual Meet teams as of January 31, 2009.

Numbers in brackets indicates previous ranking.

  1. Wantagh – [1]
  2. Macarthur – [2]
  3. Massapequa – [3]
  4. Long Beach – [U]
  5. Plainedge – [4]
  6. Uniondale – [5]
  7. Syosset – [6]
  8. Seaford – [7]
  9. Farmingdale – [8]
  10. Bellmore JFK – [9]

This is your chance to tell us whether we got it right. Take the poll, and select your top 3 dual meet teams in Nassau county for 2008-2009. If you select other, please identify that other team with a comment, and if you like, rank your selections in order from 1 to 10 in a comment.

[poll id=”17″]

LHW’s Wrestler of the Week (2/2): Paul Liguori

If you are a Long Island wrestling fan, then you’ve no doubt heard of Paul Liguori, and if it seems like he has been around forever, it’s because he has.

I recall Paul wrestling as a youth and being in awe of how accomplished he was against other wrestlers of his own age. It seems like every time, there has been a wrestling event, Paul has been part of it. Wrestling has opened a lot of doors allowing him to make friends and bonds that will last a lifetime, traveling, competing, and enjoying the success.

plIf you are a Long Island wrestling fan, then you’ve no doubt heard of Paul Liguori, and if it seems like he has been around forever, it’s because he has.

I recall Paul wrestling as a youth and being in awe of how accomplished he was against other wrestlers of his own age. It seems like every time, there has been a wrestling event, Paul has been part of it. Wrestling has opened a lot of doors allowing him to make friends and bonds that will last a lifetime, traveling, competing, and enjoying the success. Continue reading “LHW’s Wrestler of the Week (2/2): Paul Liguori”

Nassau Results as of 05-09

Section VIII results from Monday January 26 through and including Saturday, January 31, 2009.

Miller Place 31, Garden City 29
Final at Wheatly Cup
Saturday, January 31
103 – Matt Eulau (GC) MD Cory Aschauer (MP) 10-0
103 – Mike LoFrese (GC) pin Steve Carlo (MP) 1;24
119 – John Wittman (GC) pin Jack Martocello (MP)1:15
125 – Matt Schmelzinger (GC) dec Chris Aschauer (MP)13-7
130 – Anthony Genovese (MP) dec John Tarzian (GC) 10-7
135 – Robery Young (MP) dec Dan LoFrese (GC) 3-2
140 – Darren Serignese (MP) MD Kyle Minerva 11-0
145 – Chris DeFichy (MP) MD Nick Fasano 9-1
152 – Jordan Kowalenko (MP) pin Jake Dowling (GC) 4:54
160 – Teddy Lord (GC) pin Joe Tromba (MP) 2:59
171 – Tyler Simon (MP) TF Robbie LeSueur (GC) 2:18
189 – Zach Buonaiuto (MP) pin Tom Ferro (GC) 2:24
215 – Conner Horl (GC) MD Chris Fox (MP) 9-1

Continue reading “Nassau Results as of 05-09”

Nassau Dual Meet Team Rankings 04-09

Top Ten Nassau County Dual Meet teams as of January 17, 2009.

Numbers in brackets indicates previous ranking.

  1. Wantagh – [1]
  2. Macarthur – [2]
  3. Massapequa – [3]
  4. Plainedge – [4]
  5. Uniondale – [6]
  6. Syosset – [8]
  7. Seaford – [5]
  8. Farmingdale – [10]
  9. Bellmore JFK – [U]
  10. Calhoun – [U]

Take the poll, and select your top 5 dual meet teams in Nassau county for 2008-2009. If you select other, please identify that other team with a comment, and if you like, rank your selections in order from 1 to 10 with a comment.

[poll id=”2″]