First Annual Strong Island Tournament

On Sunday Strong Island hosted their first annual wrestling tournament at Nassau community college. It was well attended by Suffolk, Nassau, City, and New Jersey wrestlers.

On Sunday, October, 26th Strong Island hosted their first annual wrestling tournament at Nassau community college.  It was well attended by Suffolk, Nassau, City, and New Jersey wrestlers.  Suffolk county had a very strong turnout at the event.   At least half the wrestlers in every bracket were Suffolk county wrestlers.

For the first of a preseason tournament the turnout was great.  Based on the numbers I recorded, the brackets averaged around 20 wrestlers in the High School division with the 122 pound weight class having the most contestants at 26 competitors. Continue reading “First Annual Strong Island Tournament”

Nassau Preseason Dual Meet Team Rankings

Nassau preseason team rankings.

  1. Macarthur
  2. Wantagh
  3. Uniondale
  4. Massapequa
  5. Plainedge
  6. East Meadow
  7. Garden City
  8. Bellmore JFK
  9. Calhoun
  10. Farmingdale

Take the poll, and select your top 5 dual meet teams in Nassau county for 2008-2009.  If you select other, please identify that other team with a comment, and if you like, rank your selections in order from 1 to 10 with a comment.

[poll id=”2″]

Suffolk Preseason Dual Meet Team Rankings

Suffolk Preseason dual meet team rankings.

  1. Hauppauge
  2. Rocky Point
  3. Longwood
  4. John Glenn
  5. Brentwood
  6. Huntington
  7. Islip
  8. Connetquot
  9. Harborfields
  10. Sachem East

Take the poll, and select your top 5 dual meet teams in Suffolk county for 2008-2009.  If you select other, please identify that other team with a comment, and if you like, rank your selections in order from 1 to 10 in a comment.

[poll id=”3″]

Nassau Preseason Rankings 2008 V1.2

Updated Nassau Preseason Rankings 2008 V1.2.

96 lbs division

  1. Will Montgomery (Seaford) — 10th
  2. Joe Barbato (Wantagh) — 10th
  3. Thomas Manning (MacArthur) — 10th

103 Lbs. Class

  1. Vinny Pecora (Baldwin) — 12th
  2. Alex Grant (MacArthur) — 12th
  3. Chris Perez (MacArthur) — 10th
  4. Joe Maher (Bellmore JFK) — 11th
  5. Lanzilotta (Massapequa) — 9th

112 Lbs. Class

  1. Sean Kempf (MacArthur) — 12th
  2. Anthony Fachinni (Seaford) — 12th
  3. Mike Lofrese (Garden City) — 9th
  4. Anthony Locast (Seaford) — 10th

119 Lbs. Class

  1. Ariel Guerrero (MacArthur) — 12th
  2. Luke Alber (Farmingdale) — 12th
  3. Mike Palermo (MacArthur) — 11th
  4. Nick Falco (East Meadow) — 11th
  5. Rich Frank (BJFK) — 12th
  6. Matt Schmelizger (Garden City) — 9th

125 lbs division

  1. Mike Walker (Uniondale) — ??
  2. Danny Lofrese — 9th
  3. Dylan Palacio (Long Beach) — 9th
  4. Christian Toscano (Bethpage)  — 12th
  5. Mike Leonard (Clarke) — 11th
  6. Tiago Pierera (Clarke) — 12th

130 lbs division

  1. Quimes Delacruz (Wantagh) — 12th
  2. Gary Kavarsky (Lawrence) — 12th
  3. Kelly Palmer (Clarke) — 12th
  4. Frank Medeiros (MacArthur) — 11th

135 lbs division

  1. Paul Liguori (Wantagh) — 12th
  2. Mike Tucillo (Jericho) — 11th
  3. Anthony Evangelista (Massapequa) — 12th
  4. Mike Snow (BJFK) — 12th 

140 lbs division

  1. Brian Herold (MacArthur) — 12th
  2. Mack Maldarelli (Calhoun) — 12th
  3. Eric Kaufman (Massapequa) — 12th
  4. Steve Spurgeon (Plainedge) — 12th
  5. Nick Fitzmaurice (Wantagh) — 11th 

145 lbs division

  1. Matt Eberlein (Island Trees) — 12th
  2. Troy Sterling (Uniondale) — 12th
  3. Robert Mancino (East Meadow) — 12th
  4. Tyler Dunne (MacArthur) — 11th
  5. Josh Maddock (Massapequa) — 12th

152 lbs division

  1. John Greisheimer (Wantagh) — 12th
  2. Andre Berry (Uniondale) — 12th
  3. German Meza (Bethpage) — 12th
  4. Robert Grabher (North Shore) — 12th 
  5. James Ondris (Massapequa) — 11th 

160 lbs division

  1. John Daddino (Sewanakha East) — 10th
  2. Brian Mulholland (MacArthur) — 12th
  3. Kyle Cohen (Baldwin) — 12th 
  4. Joe Chamish (Jericho) — 12th

171 lbs division

  1. Joe Kavanagh (Wantagh) — 10th
  2. Nick Camera (Plainedge) 12th
  3. Joe Giametta (MacArthur) — 12th
  4. Guy Macchia (Syosett) — 11th
  5. Nick Isnardi (Massapequa) — 12th

189 lbs division

  1. Matt Loew (Wantagh) — 11th
  2. Sebastian Randazzo (Syosett) — 12th
  3. Steven Graziano (Jericho) — 11th
  4. Anthony Cardenas (Long Beach) — 12th
  5. Conor Wetzel (Massapequa) — 10th

215 lbs division

  1. Thomas Jackson (Farmingdale) — 12th
  2. Dan Nicolino (Island Trees) — 12th
  3. Connor Horl (Garden City) — 11th
  4. Thomas Hall (Wantagh) — 10th
  5. Joe Greci (Plainedge) — ??

285 lbs division

  1. Yseen Madassar (Divison) — ??
  2. Chris Williams (Syosset) — 12th
  3. Joe Devonellis (North Shore) — ??
  4. David Argu (Freeport) — ??
  5. Andrew Rollo (Clarke)— ??

Contact the ranking committee by email at rankings(at)lighthousewrestling(dot)com with any name or grade corrections or significant results you think we may have missed or other pertinent information you may know for any wrestlers. Send results with your first and last name, or better yet, post them to the comments.

You have permission to copy and reproduce this ranking
 as is without modification.  All republication must include  this
copyright notice along with the URL to Lighthouse Wrestling.

http://www.lighthousewrestling.com

Copyright Lighthouse Wrestling – © 2008 Lighthouse Wrestling

Paul Liguori Vs. Jamie Franco

A very skilled and powerful Paul Liguori defeats a very formidable opponent, Jamie Franco, by the score 3-1 in the finals of the Massapequa Holiday Tournament on December 29, 2007.

A very skilled and powerful Paul Liguori defeats a very formidable opponent, Jamie Franco,  by the score of 3-1 in the finals of the Massapequa Holiday Tournament on December 29, 2007.   Paul exhibits tough defense on his feat while demonstrating the temperament of a skilled champion with his patience in neutral postion.  Paul doesn’t take any sloppy shots, and he never allows the pressure of a close match against the accomplished Jamie Franco to disturb his focus.  Watch these two champions battle it out. It’s a treat.

Which Suffolk Teams Will Finish in the Top 5 in 2009?

Here’s your chance to select the top five team place finishers for Suffolk county in 2009.

Which Suffolk County teams will finish in the top five in 2009?  Pick your top five.  If you pick other, please follow up with a comment and identify the team that you recommend to be in the top 5 for Suffolk County in 2009.  If you would, order the top 5 or even 10 in the comments after you submit your top 5 selections.



[poll id=”3″]

Which Nassau Teams Will Finish Top 5 in 2009?

Here’s your chance to select the top five team place finishers for Nassau county in 2009.

Which Nassau County teams will finish in the top five in 2009?  Pick your top five.  If you pick other, please follow up with a comment and identify the team that you recommend to be in the top 5 for Nassau County in 2009.  If you would, order the top 5 or even 10 in the comments after you submit your top 5 selections.



[poll id=”2″]

Nassau CC Schedule 2008-2009

Nassau Community College 2008-2009 wrestling schedule.

Sunday November 09, 2008 – College of New Jersey, NJ
Nassau Community College at College of New Jersey 10:00 AM

Saturday November 15, 2008 – Binghamton, NY
Nassau Community College at Binghamton Open 10:00 AM

Continue reading “Nassau CC Schedule 2008-2009”

Suffolk Preseason Ranking 2008 V1.1

Updated Suffolk Preseason Ranking 2008 V1.1

96 Lbs. Class

  1. Sean McCabe (Connetquot) – 9
  2. Mailk Rasheed (Longwood) – 8
  3. Damien Lugo (Deer Park) – ??
  4. Cory Rasheed (Longwood) – 7
  5. Nick Morellio (Hauppauge) – ??
  6. Maxwell Soria (Kings Park) – ??

103 Lbs. Class

  1. Damon McQueen (Huntington) – 10
  2. Matt Ross (Rocky Pt) – 10
  3. Anthony Abidin (HHHE) – ??
  4. Allen Gomez (Central Islip) – ??
  5. Adam Lepkowsky (Haup) – 10
  6. Conner Bass (Westhampton) – ??

112 Lbs. Class

  1. Ken Collado (Haup) – 11
  2. Nigel McNeil (Huntington) – ??
  3. James McCabe (Conn.) – 10
  4. Dan Gray (Ward Melville) – ??
  5. Peter DeTore (W. Hamp.) – 11
  6. Vinny Punzone (Walt WHitman)

119 Lbs. Class

  1. Steven Keith (SWR) – 12
  2. Dan O’Malley (Sachem E.) – 12
  3. Nick Hall (Longwood) – 8
  4. Matt Gannon (John Glenn) – ??
  5. Eric Wiener (Deer park) – ??
  6. TJ Slevin (Sayville) – ??

125 Lbs. Class

  1. Nick Miesen (John Glenn) – ??
  2. Alex Gomez (Brentwood) – 10
  3. Nick Scotto (Ward Mel.) – 12
  4. James Cameron (Conn.) – 12
  5. Casey Brice (Longwood) – ??
  6. Joe Mercado (East Port) – ??

130 Lbs. Class

  1. Adam Troy (Walt Whit.) – 11
  2. Matt Fusaro (J. Glenn) – 11
  3. Nick Ventire (East Islip) – ??
  4. Pat Jennings (Longwood) – ??
  5. Andrew Colamussi (Harborfields) – ??
  6. Mike Lopez (Rocky Point) – ??

135 Lbs. Class

  1. Stephen Dutton (Rocky Pt.) – 11
  2. Tyler Sinisgalli (J. Glenn) – 11
  3. Mike Piro (Sachem) – ??
  4. Jon Hoeg (Mt. Sinai) – 12
  5. Josef Haas (Sayville) – 10
  6. Sean O’Malley (Sachem East) – ??

140 Lbs. Class

  1. Travis Pitre (Sayville) – 11
  2. Nick Terdick (J. Glenn) – 11
  3. Kyle Wade (Islip) – 10
  4. Jesse Marro (Hpg) – 11
  5. Mike Hartman (William Floyd) – ??
  6. Jerry Ceccio (Rocky Point) – 12

145 Lbs. Class

  1. Andy Rodriguez (C. Islip) – 11
  2. Kevin Panebianco (Hpg) – 11
  3. Louis Puca (Huntington) – ??
  4. Jon Goulding (William Floyd) – ??
  5. Ryan Connell (Mattituck) – ??
  6. Gorman (Northport) – ??

152 Lbs. Class

  1. Anthony Volpe (Rocky Pt) – 11
  2. Jermaine Jacobs (Amityville) – ??
  3. Rich Lugo (Deer Park) – 10
  4. Ty Morrison (Copaigue) – ??
  5. Mike Lobue (Conn) – 10
  6. Tom Giaramita (J. Glenn) – ??

160 Lbs. Class

  1. T.J. Neidhart (SWR) – 12
  2. Billy Coggins (Rocky Pt) – 11
  3. Terry Bennett (Riverhead) – 12
  4. Chris DiIorio (Sachem East) – ??
  5. Matt Egan (Islip) – 12
  6. Chris Carlucci (J Glenn) – 11

171 Lbs. Class

  1. Josue Mendez (Brentwood) – 12
  2. William Parks (Longwood) 12
  3. Russ Archer (NorthPort) – ??
  4. Delmuro (Harbarfields)  – ??
  5. Jawad Azam (Islip) – ??
  6. A.J Hendrickson (Pat-Med) – ??

189 Lbs. Class

  1. Zach Buonaiuto (Miller Place) – 12
  2. Jake Smith (Smithtown West) – 11
  3. Marvin Titus-Cassius (West Babylon) – 12
  4. Corey Best (Mattituck) – ??
  5. Gregory Martin (Kings park) – ??
  6. Reitz (Harborfields)  – ??

215 Lbs. Class

  1. Ernest James (Longwood) – 12
  2. Eric Wooley (Hpg) – 12
  3. Cody Hinrichs (Islip) – 12
  4. Fred Gamble (Bay Shore) – ??
  5. Cody Ferrao (Ward Melville) – 12
  6. Stephen Rodriquez (Sachem N.) – 12

285 Lbs. Class

  1. Scott Munro (Haup.) – 12
  2. George Hatzel (West Islip) – 12
  3. Sean Walsh (Lindenhurst) – 11
  4. John Wilkerson (West Babylon) – ??
  5. Nick Ciafone (Sachem N.) – 12
  6. Ben Lee (Longwood) – 11

Click here for PDF version of Suffolk Rankings 2008 V1.1

Contact the ranking committee by email at rankings(at)lighthousewrestling(dot)com with any name or grade corrections or significant results you think we may have missed or other pertinent information you may know for any wrestlers. Send results with your first and last name, or better yet, post them to the forum.

You have permission to copy and reproduce this ranking
 as is without modification.  All republication must include  this
copyright notice along with the URL to Lighthouse Wrestling.

http://www.lighthousewrestling.com

Copyright Lighthouse Wrestling – © 2008 Lighthouse Wrestling

Suffolk Preseason Ranking 2008 V1.0

Section 11 preseason high school wrestling rankings as of October 18th 2008. Top six wrestlers ranked in each weight class.

96 Lbs. Class

  1. Sean McCabe (Connetquot) – 9
  2. Mailk Rasheed (Longwood) – 8
  3. Damien Lugo (Deer Park) – ??
  4. Cory Rasheed (Longwood) – 7
  5. Nick Morellio (Hauppauge) – ??
  6. Maxwell Soria (Kings Park) – ??

103 Lbs. Class

  1. Damon McQueen (Huntington) – 10
  2. Matt Ross (Rocky Pt) – 10
  3. Anthony Abidin (HHHE) – ??
  4. Allen Gomez (Central Islip) – ??
  5. Adam Lepkowsky (Haup) – 10
  6. Conner Bass (Westhampton) – ??

112 Lbs. Class

  1. Ken Collado (Haup) – 11
  2. Nick Meinsen (J. Glenn) – 11
  3. Nigel McNeil (Huntington) – ??
  4. James McCabe (Conn.) – 10
  5. Dan Gray (Ward Melville) – ??
  6. Peter DeTore (W. Hamp.) – 11

119 Lbs. Class

  1. Steven Keith (SWR) – 12
  2. Nick Hall (Longwood) – 8
  3. Matt Gannon (John Glenn) – ??
  4. Eric Wiener (Deer park) – ??
  5. TJ Slevin (Sayville) – ??
  6. TBD

125 Lbs. Class

  1. Alex Gomez (Brentwood) – 10
  2. Nick Scotto (Ward Mel.) – 12
  3. Dan O’Malley (Sachem E.) – 12
  4. James Cameron (Conn.) – 12
  5. Casey Brice (Longwood) – ??
  6. Joe Mercado (East Port) – ??

130 Lbs. Class

  1. Adam Troy (Walt Whit.) – 11
  2. Nick Ventire (East Islip) – ??
  3. Pat Jennings (Longwood) – ??
  4. Hasan Poole (Copaigue) – ??
  5. Jon Hoeg (Mt.Sinai) – 12
  6. Mike Lopez (Rocky Point) – ??

135 Lbs. Class

  1. Stephen Dutton (Rocky Pt.) – 11
  2. Jesse Marro (Haup.) – 11
  3. Andrew Colamussi (Harbor Fields) – ??
  4. Josef Haas (Sayville) – 10
  5. Sean O’Malley (Sachem East) – ??
  6. Baskin (Riverhead) – ??

140 Lbs. Class

  1. Travis Pitre (Sayville) – 11
  2. Tyler Sinisgalli (J. Glenn) – 12
  3. Kyle Wade (Islip) – 10
  4. Kevin Panebianco (Haup) – 11
  5. Mike Piro (Sachem) – ??
  6. Mike Hartman (William Floyd) – ??

145 Lbs. Class

  1. Andy Rodriguez (C. Islip) – 11
  2. Matt Fusaro (J. Glenn) – 11
  3. Louis Puca (Huntington) – ??
  4. Jon Goulding (William Floyd) – ??
  5. Ryan Connell (Mattituck) – ??
  6. Jerry Ceccio (Rocky Pt) – 12

152 Lbs. Class

  1. Anthony Volpe (Rocky Pt) – 11
  2. Nick Terdick (J. Glenn) – 11
  3. Jermaine Jacobs (Amityville) – ??
  4. Rich Lugo (Deer Park) – 10
  5. Ty Morrison (Copaigue) – ??
  6. Mike Lobue (Conn) – ??

160 Lbs. Class

  1. Terry Bennett (Riverhead) – 12
  2. Billy Coggins (Rocky Pt) – 11
  3. Chris DiIorio (Sachem East) – ??
  4. Matt Egan (Islip) – 12
  5. Chris Carlucci (J Glenn) – 11
  6. Clinton Boone (Copaigue) – ??

171 Lbs. Class

  1. Josue Mendez (Brentwood) – 12
  2. T.J. Neidhart (SWR) – 12
  3. William Parks (Longwood) 12
  4. Russ Archer (NorthPort) – ??
  5. Jawad Azam (Islip) – ??
  6. A.J Hendrickson (Pat-Med) – ??

189 Lbs. Class

  1. Zach Buonaiuto (Miller Place) – 12
  2. Jake Smith (Smithtown West) – 11
  3. Marvin Titus-Cassius (West Babylon) – 12
  4. Corey Best (Mattituck) – ??
  5. Gregory Martin (Kings park) – ??
  6. TBD.

215 Lbs. Class

  1. Eric Wooley (Hauppauge) – 12
  2. Cody Hinrichs (Islip) – 12
  3. Fred Gamble (Bay Shore) – ??
  4. Ferrao (Ward Melville) – ??
  5. Stephen Rodriquez (Sachem N.) – 12
  6. Frank Callallazzo (Longwood) – ??

275 Lbs. Class

  1. Ernest James (Longwood) – 12
  2. Scott Munro (Haup.) – 12
  3. George Hatzel (West Islip) – 12
  4. Sean Walsh (Lindenhurst) – 11
  5. John Wilkerson (West Babylon) – ??
  6. Nick Ciafone (Sachem N.) – 12

Click here for PDF version of Suffolk Rankings 2008 V1.0

Contact the ranking committee by email at rankings(at)lighthousewrestling(dot)com with any name or grade corrections or significant results you think we may have missed or other pertinent information you may know for any wrestlers. Send results with your first and last name, or better yet, post them to the forum.

You have permission to copy and reproduce this ranking
 as is without modification.  All republication must include  this
copyright notice along with the URL to Lighthouse Wrestling.

http://www.lighthousewrestling.com

Copyright Lighthouse Wrestling – © 2008 Lighthouse Wrestling

CJ Rodriguez 2005 NY State Finals

Paul Fiorio (LaSalle-2, Sr.) dec. C.J. Rodriguez (North Rockland-1, Sr.), 8-7. New York state wrestling championships 2005 at Pepsi Arena in Albany.

This is the controversial match of the 2005 NYS Champships where Paul Fiorio was awarded 2 penalty points when CJ threw his head gear into the air in jubulation.

Paul Fiorio (LaSalle-2, Sr.) dec. C.J. Rodriguez (North Rockland-1, Sr.), 8-7. New York state wrestling championships 2005 at Pepsi Arena in Albany.

Nassau Preseason Rankings 2008 v1.0

Nassau county preseason high school wrestling rankings. Top three wrestlers ranked in each weight class.

96 lbs division

too early to identify

103 Lbs. Class

  1. Will Montgomery (Seaford) – 10
  2. Manning (MacArthur) – ??
  3. Joe Barbato (Garden City) – 10

112 Lbs. Class

  1. Vincent Pecora (Baldwin) – 12
  2. Mike Lofrese (Garden City) – 9
  3. Alex Grant (MacArthur) — 12

119 Lbs. Class

  1. Sean Kempf (MacArthur) – 12
  2. Danny Arnel (Syosset) – 12
  3. Anthony Facchini (Seaford) – 12

125 lbs division

  1. Kelly Palmer (Clarke) – 12
  2. Ariel Guerrero (MacArthur) – 12
  3. Danny LoFrese (Garden City) – 12

130 lbs division

  1. Quimes DelaCruz (Wantagh) – 12
  2. Eric Kaufman (Calhoun) – ??
  3. Mike Walker (Uniondale) – ??

135 lbs division

  1. Paul Liguori (Wantagh) – 12
  2. Toori (MacArthur) – ??
  3. Mike Tucillo (Jericho) – 11

140 lbs division

  1. Brian Herold (MacArthur) – 12
  2. Mac Maldarelli (Calhoun) – 12
  3. Rob Mancino (East Meadow) – 12

145 lbs division

  1. Matt Eberlein (Island Trees) – 12
  2. Andre Berry (Uniondale) – 12
  3. Troy Sterling (Uniondale) – 12

152 lbs division

  1. John Greisheimer (Wantagh) – 12
  2. German Meza (Bethpage) – 12
  3. Robert Grabher (North Shore) – ??

160 lbs division

  1. Nick Camera (Plainedge) – 12
  2. Joe Carbonaro (MacArthur) – ??
  3. ?? Giametta (MacArthur) – ??

171 lbs division

  1. Joe Kavanagh (Wantagh) – 10
  2. John Daddino (Sewanaka East) – 10
  3. Randazzo (Syosett) – 12

189 lbs division

  1. Matt Loew (Wantagh) – 11
  2. Weyland Roberts (Freeport) – 12
  3. Leonard Dul (Minneola) – ??

215 lbs division

  1. Thomas Jackson (Farmingdale) – 12 
  2. Dan Nicolino (Island Trees) – 12
  3. Conner Horl (Garden City) – 12

285 lbs division

  1. Andrew Gregory (Baldwin) – 12
  2. Chris Williams (Syosett) – 12
  3. Emmanuel Agu (Freeport) – 12

Click here for PDF version of Nassau Rankings 2008 V1.0

Contact the ranking committee by email at rankings(at)lighthousewrestling(dot)com with any name or grade corrections or significant results you think we may have missed or other pertinent information you may know for any wrestlers. Send results with your first and last name, or better yet, post them to the forum.

You have permission to copy and reproduce this ranking
 as is without modification.  All republication must include  this
copyright notice along with the URL to Lighthouse Wrestling.

http://www.lighthousewrestling.com

Copyright Lighthouse Wrestling – © 2008 Lighthouse Wrestling

Homegrown LI Wrestling News Coverage

Lighthouse Wrestling is the source for Long Island Wrestling News. As we all know, wrestling is an under-covered and under-appreciated sport for our local mainstream media sources. Our aim is to cover the local high school and college wrestling scene with interviews, rankings, in-depth coverage, live reporting, and results.

Lighthouse Wrestling is the source for Long Island Wrestling News.   As we all know, wrestling is an under-covered and under-appreciated sport for our local mainstream media sources.  Our aim is to cover the local high school and college wrestling scene with interviews, rankings, in-depth coverage, live reporting, and results.

We can use your help too.  There are so many good stories to tell, but as we are just starting up, we have limited ability to cover all the great stories.   We’d like your help.

  • If you are a student athlete and would like to write news stories about your wrestling team, we  would love to post your stories. 
  • If you’re a parent and would like to write about your wrestler’s team, we would love to post your stories.
  • If you’re a coach and would like to write about your team or anything about wrestling, we would love to post your stories.
  • If you’re college wrestler from Long Island and would like to write about your college experiences, we would love to post your stories.

All that is required is for you to have a passion for the sport of wrestling, an interest in writing, and a desire to tell the great stories about Long Island Wrestling.  Together we can tell our story in a way that only people with a passion for the sport can tell.  This is an open book.  If you have great stories from the 60’s, 70’s, 80’s, 90’s and the millenium that you would like to share, we want to hear them.  If you’re a coach or a trainor and would like to write about the latest in coaching and training techniques, please share your stories.

Together, we can make this the best source for news and information on Long Island Wrestling.

If you have an interesting in submitting stories or even being part of our news team, please contact the webmaster:  My email address is webmaster(at)lighthousewrestling(dot)com.   When you use the email address replace (at) with @ and (dot) with .   It’s written like this to prevent spammers from finding the email address and sending unwanted email.

Your webmaster is Bill Miller.  I wrestled here on Long Island in High School in the 70’s and coached at the Pee Wee level.