Section II Individual Rankings 10-04

This is release four of New York State section II’s individual wrestling rankings.

This is the Fourth release of the Section II individual rankings. Wrestlers have been ranked at the lowest weight class where they competed at in results as of 1/21/2010. The number enclosed in brackets [#] after each name indcates the rank of the wrestler in the previous release.

103 Lbs. Class

  1. Cody Mosely (Averill Park) – So [1]
  2. Josh St John (Queensbury) – So [3]
  3. Zach Marcel (Corinth) – So [4]
  4. Blake Retell (Albany) – 8th [5]
  5. Freddy Pechette (Ravena) – 7th [2]
  6. Al Aubin (Whitehall) – Fr [6]

112 Lbs. Class

  1. Brendan Goldup (Lasalle) – Fr [1]
  2. Noah Valastro (Hudson Falls) – So [2]
  3. Sara Anderson (Schuylerville) – Sr [3]
  4. Curt Rowley (Duansburg) – So [4]
  5. Zach Hammel (Queensbury) – Sr [5]
  6. Jeff King (Averill Park) – Sr [6]

119 Lbs. Class

  1. Nick Kelly (Shenendahowa) – Fr [1]
  2. Donny Radliff (Cobelskill-Richmond) – Jr [5]
  3. Donavon Santisteban (Warrensburgh) – Jr [4]
  4. Zach Winney (Hudson Falls) – So [NR]
  5. Nick Dicaprio (Albany Academy) – ? [2]
  6. Kody Shaw (Fonda Fultonville) – So [6]

125 Lbs. Class

  1. Evan Borst (Duansburg) – Sr [4]
  2. Connor Sutton (Lasalle) – Jr [1]
  3. Curt Thompson (Whitehall) – Sr [3]
  4. Matt Greene (Bethlehem) – So [NR]
  5. Taylor Treadgold (Voorhesville) – Sr [5]

130 Lbs. Class

  1. Jason Chudzinski (Colonie) – Sr [1]
  2. Andy Lyman (Ravena) – Jr [NR]
  3. Gus Clark (Duansburg) – So [2]
  4. Max Miller (Shenendahowa) – Jr [3]
  5. E J Hart (Columbia) – Sr [4]
  6. Travis Wolanski (Guilderland) – Sr [5]

135 Lbs. Class

  1. John Belanger (Shenendahowa) – Sr [1]
  2. Tyler Nicholson (Corinth) – Sr [2]
  3. Randy White (Duansburg) – Sr [3]
  4. AJ rue (Saratoga) – Jr [4]
  5. Kyle DiCaprio (Albany) Academy Sr [5]
  6. Steven Lumley (So Glens Falls) – So [6]

140 Lbs. Class

  1. John Clemente (Lasalle) – Jr [1]
  2. Seth Hazelton (Shenendahowa) – Sr [3]
  3. Karl Palmer (Granville) – Jr [2]
  4. Davin Leclair (Corinth) – Jr [4]
  5. Dan Palmerino (Amsterdam) – Sr [6]

145 Lbs. Class

  1. Brian Walsh (Watervliet/ Loud chris) – Sr [1]
  2. Jake Oswald (Tamarac) – Sr [2]
  3. Aaron Dudley (Hudson Falls) – So [3]
  4. Tyler Waldron (Duansburg) – Sr [4]
  5. Toby Barnes (Ballston Spa) – Jr [5]
  6. Josh Lyle (Burnt Hills) – Jr [6]

152 Lbs. Class

  1. Guiseppi Lanzi (Amsterdam) – Sr [1]
  2. Josh Harrison (Mechanicville) – Sr [2]
  3. Matt Lashway (Queensbury) – So [3]
  4. Brandyn Ainsworth Broadalbin – So [NR]
  5. Kurt Fridenberger (Canajoharie) – Jr [4]
  6. Cole Tennant (Warrensburg) – Sr [NR]

160 Lbs. Class

  1. Travis Beayon (Whitehall) – Sr [1]
  2. Dylan Clarke (Burnt HIlls) – Sr [3]
  3. Zack Zovistoski (Colonie) – Sr [2]
  4. Dave Kohls (Mechanicville) – Sr [5]
  5. Alberto Beltran (Schalmont) – Jr [4]

171 Lbs. Class

  1. Zach Diekel (Whitehall) – So [1]
  2. Chad Obzud (Lansingburgh) – Sr [2]
  3. Eugene Sellie (Guilderland) – Sr [3]
  4. Bill Cook (Ballston Spa – Jr [4]
  5. Joe Shell (Colonie) – Jr [5]
  6. Ford Plowman (Saratoga Springs) – Sr [NR]

189 Lbs. Class

  1. Vince Gallo (Schalmont) – Sr [1]
  2. Chris Ohnsman (Ballston Spa) – Jr [2]
  3. Tony Fusco (Queensbury) – Sr [3]
  4. Mike Almaviva (Shenendahowa) – Sr [4]

215 Lbs. Class

  1. Nick Gwiazdowski (Duansburgh) – Jr [1]
  2. Grant Gebo (Whitehall) – Jr [2]
  3. John Acors (Burnt Hills) – Sr [3]
  4. Adam Biron (Johnstown) – Sr [4]
  5. Josh Barbuto (Bethlehem) – Sr [NR]
  6. Dan Hanchett (Queensbury) – Sr [5]

285 Lbs. Class

  1. Zeal Mcgrew (Burnt Hills) – Sr [1]
  2. Sam Chase (Mechanicville) – Sr [2]
  3. Alex Boudreau (Averill Park) – Sr [3]
  4. Kyle Culihan (Scotia) – Jr [5]
  5. Cole Lampman (Shenendahowa) – So [4]
  6. Luke Albrecht (Hudson Falls) – Jr [NR]

You have permission to copy and reproduce this ranking
as is without modification. All republication must include this
copyright notice along with the image and URL to Lighthouse Wrestling.


http://www.lighthousewrestling.com

Copyright Lighthouse Wrestling – © 2009-2010 Lighthouse Wrestling

1 thought on “Section II Individual Rankings 10-04”

  1. Where are you getting your Ranking’s from? I beleive the Kid from VLiet at 103 would be ranked #1 and also from Cohoes would be in the top 5. The section 2 Championship was held this past weekend and the Vliet kid won and the Cohoes kid came in 2nd. Then you have a kid from Ravena Ranked at 135lb and I belive he lost this past weekend as well.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *