Section XI Individual Rankings 10-01

This is the second release of the Section XI (Suffolk County) individual rankings. Wrestlers have been ranked at the lowest weight class where they competed at in results as of 12/23/2009.

This is the second release of the Section XI (Suffolk County) individual rankings. Wrestlers have been ranked at the lowest weight class where they competed at in results as of 12/23/2009.

96 Lbs. Class

  1. T.J Fabian (SWR) – ??
  2. Conor O’Hara – (Sachem East) – ??
  3. Matt Leshinger (Sayville) – Fr
  4. Anthony Dinofrio )Longwood) – ??
  5. Mark West (Hauppauge) – ??
  6. Patrick Primerano (Kings Point) – ??

103 Lbs. Class

  1. Mike Soria (Kings Park) — Jr
  2. Corey Rasheed (Longwood) — Fr
  3. Max Soria (Kings Park) — Jr
  4. Alan Gomez (C. Islip) — Sr
  5. Nick Mauriello (Hauppauge) — Fr
  6. Ken Massa (J. Glenn) — Fr

112 Lbs. Class

  1. Malik Rasheed (Longwood) — Fr
  2. Vin Punzone (J. Glenn) – ??
  3. Sean McCabe (Connetquot) – So.
  4. David Chaverra (Brentwood) — ??
  5. Brandon Hagerty (Sachem N.) — ??
  6. Zach Lugo (Deer Park) — ??

119 Lbs. Class

  1. Ken Collado (Hauppauge) — Sr
  2. Pete DeTore (Westhampton Beach) — Sr
  3. Nigel McNeil (Huntington) — Jr
  4. Alex Gomez (Bwood) — ??
  5. James McCabe (Connetquot) – Sr
  6. James Dekrone (John Glenn) — So

125 Lbs. Class

  1. Damon McQueen (Huntington) – Sr
  2. Casey Brice (Longwood) — Jr
  3. Matt Gannon (John Glenn) — Sr
  4. Connor Bass (WHB) — ??
  5. Mike Delvecchio (Kimgs Park) — ??
  6. Matt Ross (Rocky Point) – So

130 Lbs. Class

  1. Nick Meinsen (John Glenn) — Sr
  2. Andrew Colamussi (Harborfields) — Sr
  3. Ryan Gerondel (Sachem N.) — ??
  4. Nick Hall (Longwood) – Fr
  5. Nick Ventiere (E. Islip) — ??
  6. Michael Ehlinger (Hauppauge) — ??

135 Lbs. Class

  1. Travis Pitre (Sayville) – Sr
  2. Anthony Piscitello (Hauppauge) — ??
  3. Maurice Loadholt (Huntington) — ??
  4. Steven Rojas (Bwood) — ??
  5. Zach Bass (WHB) — ??
  6. Joe Evangelista (Northport) – Sr

140 Lbs. Class

  1. Stephen Dutton (Rocky Point) — Sr
  2. Edwin Perry (Riverhead) — ??
  3. Connor Gribbin (Connetquot) — ??
  4. Matt Fussaro (J. Glenn) – Sr
  5. Jordon Colon (W. Babylon) — ??
  6. Kevin Panebianco (Hauppauge) — ??

145 Lbs. Class

  1. Andy Rodriguez (Central Islip) — Sr
  2. Nick Terdick (John Glenn) — Sr
  3. Jess Marro (Hauppauge) – Sr
  4. Mike Schruhl (Sachem East) — Sr
  5. Ricky Renck (Longwood) — ??
  6. Bill Merone (Sachem E.) — ??

152 Lbs. Class

  1. Anthony Volpe (Rocky Point) — Sr
  2. Kyle Wade (Islip) — ??
  3. Mike Bosco (J. Glenn) – Sr
  4. John Goulding (W. Floyd) — Sr
  5. Pat Jennings (Longwood) — ??
  6. Josef Hass (Sayville) — ??

160 Lbs. Class

  1. Louis Puca (Huntington) — Jr
  2. Joe Menna (Riverhead) — ??
  3. Rich Lugo (Deer Park) — ??
  4. Matt Mazarakis (Westhampton Beach) — ??
  5. Nick LoBue (Connetquot) –Jr
  6. Daniel Reiter (Smithtown E.) — ??

171 Lbs. Class

  1. Billy Coggins (Rocky Point) — Sr
  2. Frank Speights (West Babylon) — Sr
  3. Ryan Fox (Huntington) — ??
  4. Jarid Cheatham (John Glenn) — Sr
  5. John Zullo (Connetquot) — Jr
  6. Chanse Menendez (Hauppauge) — Jr

189 Lbs. Class

  1. Jake Smith (Smithtown West) — Sr
  2. Joe Giaramita (J. Glenn) — Jr
  3. Chris Dilorio (Sachem East) –
  4. Adrian Mack (Bay Shore) — ??
  5. Marcus Polynice (W. Babylon) — ??
  6. Nick Arma (East Islip) — ??

215 Lbs. Class

  1. Joe Bilello (Deer Park) — Jr
  2. Joe Clemente (Patchogue-Medford) — ??
  3. Evan Wildberger (Lindenhurst) — ??
  4. Rocco DeForca (Commack) — ??
  5. Reggie Robinson (West Babylon) — ??
  6. Grge Martin (Kings Point) — ??

285 Lbs. Class

  1. John Wilkinson (West Babylon) — Sr
  2. Ben Lee (Longwood) — Sr
  3. Sean Walsh (Lindenhurst) — Sr
  4. Vinnie Ruskowski (Riverhead) — ??
  5. Chris Young (Bay Shore) — ??
  6. Andrew Slawson (East Islip) — ??

You have permission to copy and reproduce this ranking
as is without modification. All republication must include this
copyright notice along with the image and URL to Lighthouse Wrestling.


http://www.lighthousewrestling.com

Copyright Lighthouse Wrestling – © 2008-2009 Lighthouse Wrestling

2 thoughts on “Section XI Individual Rankings 10-01”

  1. at 119 damon mcqueen would beat collado he is a much better wrestler than nigel mcniel more offensive none sto pressure he just beat a 2 time state champ from nc in the winsdor tournament

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *