Mighty Max: Soria Finishes A Great Year for the Brother Tandem As A National FS Runner-up

140-Pounds
1st Place – Andrew Alton of Pennsylvania—NAMED TOURNAMENT CO-O.W.
2nd Place – Josh Kindig of Pennsylvania
3rd Place – Nazar Kulchytskyy of Wisconsin
4th Place – Kaleb Friedley of Missouri
5th Place – Chris Villalonga of New Jersey
6th Place – Bart Reiter of Iowa
7th Place – Dylan Ness of Minnesota
8th Place – Conrad Snell of California
1st Place Match
Andrew Alton (Pennsylvania) over Josh Kindig (Pennsylvania) Dec 3-0,3-4,1-0
3rd Place Match
Nazar Kulchytskyy (Wisconsin) over Kaleb Friedley (Missouri) Dec 3-1,8-0
5th Place Match
Chris Villalonga (New Jersey) over Bart Reiter (Iowa) Dec 2-0,2-1
7th Place Match
Dylan Ness (Minnesota) over Conrad Snell (California) FF

145-Pounds
1st Place – Dylan Alton of Pennsylvania—NAMED TOURNAMENT CO-O.W.
2nd Place – Vlad Dombrowskiy of California
3rd Place – Destin McCauley of Minnesota
4th Place – Colin Shober of Pennsylvania
5th Place – Steven Hernandez of Nevada
6th Place – Justin DeAngelis of Oklahoma
7th Place – Matt White of Oklahoma
8th Place – Ryan Stahl of Indiana
1st Place Match
Dylan Alton (Pennsylvania) over Vlad Dombrowskiy (California) Dec 6-0,2-3,3-1
3rd Place Match
Destin McCauley (Minnesota) over Colin Shober (Pennsylvania) Dec 3-1,5-2
5th Place Match
Steven Hernandez (Nevada) over Justin DeAngelis (Oklahoma) ID
7th Place Match
Matt White (Oklahoma) over Ryan Stahl (Indiana) Dec 3-3,10-4

152-Pounds
1st Place – Derek Garcia of Washington
2nd Place – Joseph Cozart of Florida
3rd Place – Brandon Rolnick of New Jersey
4th Place – Brandon Wilbourn of Missouri
5th Place – Tigran Adzhemyan of California
6th Place – Steve Santos of New Jersey
7th Place – Michael Kelly of Iowa
8th Place – John Guzzo of New Jersey
1st Place Match
Derek Garcia (Washington) over Joseph Cozart (Florida) TF 6-0,7-1
3rd Place Match
Brandon Rolnick (New Jersey) over Brandon Wilbourn (Missouri) Dec 1-0,4-0
5th Place Match
Tigran Adzhemyan (California) over Steve Santos (New Jersey) Dec 1-0,3-0
7th Place Match
Michael Kelly (Iowa) over John Guzzo (New Jersey) Dec 0-1,1-0,1-1

160-Pounds
1st Place – Derek St.John of Iowa
2nd Place – Robert Kokesh of South Dakota
3rd Place – Dallas Bailey of Oklahoma
4th Place – Kyle Detmer of Kansas
5th Place – Nick Sulzer of Ohio
6th Place – Nick Visicaro of New Jersey
7th Place – Preston Keiffer of New Jersey
8th Place – Nick Proctor of Illinois
1st Place Match
Derek St.John (Iowa) over Robert Kokesh (South Dakota) Dec 4-1,4-2
3rd Place Match
Dallas Bailey (Oklahoma) over Kyle Detmer (Kansas) Dec 5-2,4-3
5th Place Match
Nick Sulzer (Ohio) over Nick Visicaro (New Jersey) Dec 2-0,3-0
7th Place Match
Preston Keiffer (New Jersey) over Nick Proctor (Illinois ) Dec 1-0,6-2

171-Pounds
1st Place – Ethen Lofthouse of Utah
2nd Place – Lee Munster of Illinois
3rd Place – Michael Evans of Pennsylvania
4th Place – Pat Martinez of California
5th Place – Kevin Steinhaus of Minnesota
6th Place – Austin Gelbach of Missouri
7th Place – Walt Gillmor of Iowa
8th Place – Tyler Beckwith of New York
1st Place Match
Ethen Lofthouse (Utah) over Lee Munster (Illinois ) Dec 5-1,4-0
3rd Place Match
Michael Evans (Pennsylvania) over Pat Martinez (California) Dec 1-1,3-1
5th Place Match
Kevin Steinhaus (Minnesota) over Austin Gelbach (Missouri) Dec 0-1,3-0,3-0
7th Place Match
Walt Gillmor (Iowa) over Tyler Beckwith (New York) ID

189-Pounds
1st Place – Jake Swartz of Washington
2nd Place – Max Huntley of New Jersey
3rd Place – Tyler Lehman of Minnesota
4th Place – Craig Kelliher of Minnesota
5th Place – Scott Schiller of North Dakota
6th Place – Cameron Croy of Tennessee
7th Place – Ryan Garringer of Illinois
8th Place – Johnny Eblen of Missouri
1st Place Match
Jake Swartz (Washington) over Max Huntley (New Jersey) Dec 1-1,0-2,3-0
3rd Place Match
Tyler Lehman (Minnesota) over Craig Kelliher (Minnesota) Dec 2-0,3-2
5th Place Match
Scott Schiller (North Dakota) over Cameron Croy (Tennessee) Dec 0-3,1-1,6-0
7th Place Match
Ryan Garringer (Illinois ) over Johnny Eblen (Missouri) Dec 11-5,3-2

215-Pounds
1st Place – Tony Nelson of Minnesota
2nd Place – Derrick Borlie of Virginia
3rd Place – Trevor Rupp of Idaho
4th Place – Alex Polizzi of Wisconsin
5th Place – Spencer Myers of Pennsylvania
6th Place – Mat Tourdot of Wisconsin
7th Place – Joshua Davis of New Jersey
8th Place – Josef Rau of Illinois
1st Place Match
Tony Nelson (Minnesota) over Derrick Borlie (Virginia) Dec 3-1,2-1
3rd Place Match
Trevor Rupp (Idaho) over Alex Polizzi (Wisconsin) Dec 1-0,6-1
5th Place Match
Spencer Myers (Pennsylvania) over Mat Tourdot (Wisconsin) Dec 8-1,2-0
7th Place Match
Joshua Davis (New Jersey) over Josef Rau (Illinois ) Dec 1-1,0-1,1-0

285-Pounds
1st Place – Jeremy Johnson of Ohio
2nd Place – Jake Kettler of Minnesota
3rd Place – Niko Bogojevic of Wisconsin
4th Place – Karl Green of Maryland
5th Place – Derek Papagianopoulos of Massachusetts
6th Place – Chris Weber of Wisconsin
7th Place – Dylan Stadel of Utah
8th Place – Michael Gregory of Massachusetts
1st Place Match
Jeremy Johnson (Ohio) over Jake Kettler (Minnesota) Fall 1:28
3rd Place Match
Niko Bogojevic (Wisconsin) over Karl Green (Maryland) Dec 1-0,1-0
5th Place Match
Derek Papagianopoulos (Massachusetts) over Chris Weber (Wisconsin) Dec 1-1,3-1
7th Place Match
Dylan Stadel (Utah) over Michael Gregory (Massachusetts) Dec 3-0,1-0

2 thoughts on “Mighty Max: Soria Finishes A Great Year for the Brother Tandem As A National FS Runner-up”

  1. Thanks for the correction….Just an early morning typo.

    Kings Park= High School

    Kings Point= US Merchant Marine Academy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *