Results as of Week 02b-09

Nassau and suffolk county dual meet and tournament results from January 9th through and including January 10th.

Mineola 37, Great Neck North 21
at Mineola Double Duals
January 10, 2009
112 – Grimaldi (Min) dec Gohani (GNN) 12-5
119 – Torbi (GNN) dec Fabiano (Min) 10-4
125 – Cardillo (Min) dec Khordapour (GNN) 9-1
130 – Sachameri (GNN) pin Falmond (Min) 1:21
135 – Cashin (Min) dec Rismanh (GNN) 23-4
140 – Melita (GNN) pin Gerstner (Min) 1:28
145 – O’Connor (Min) pin Pek (GNN) 1:32
152 – Goldstein (Min) dec Denkert (GNN) 9-1
160 – Escobar (Min) dec Shirian (GNN) 9-5
171 – Dul (Min) pin Kashinalla (GNN) 2:39
189 – Gomez (Min) pin Rahimi (GNN) 0:59
215 – Bichoupan (GNN) pin Martorella (Min) 2:09

Mineola 45, Plainedge B 9
at Mineola Double Duals
January 10, 2009
119 – Grimaldi (Min) pin Di Pietro (PL-B) 4:52
130 – Peters (PL-B) dec Valmond (Min) 8-3
135 – Cashim (Min) pin Daly (PL-B) 0:41
140 – O’Connor (Min) pin Colvin (Plainedge (B)) 0:23
145 – Gerstner (Min) dec Day (PL-B) 8-4
152 – Poli (PL-B) pin Goldstein (Min) 3:16
160 – Escobar (Min) pin Calpigirone (PL-B) 1:06
171 – Dul (Min) pin Tardallo (PL-B) 1:16
189 – Gomez (Min) pin Paolucci (PL-B) 0:41
215 – Martorella (Min) pin Callahan (PL-B) 2:34

Seaford 34, Clarke 15
January 10, 2009
103 – Montgomery (Sea) pin Amann, 4:11
112 – Tareria (Clarke) dec Locast, 7-4
119 – Facchini (Sea) dec Leonard, 16-11
125 – Harding (Sea) TF Arias, 5:32
130 – Palmer (Clarke) TF Griffin, 5:30
135 – DiMarco (Sea) dec Lombardo, 12-2
140 – Guttstein (Clarke) dec Caprio, 7-2
145 – Goldstein (Sea) dec Cabrora, 15-6
152 – Germinario (Sea) pin Abbott, 0:41
160 – Randazzo (Clarke) dec Miller, 10-0
171 – Napoli (Sea) pin Gaynor, 2:40
Forfeits: Seaford (189,215); Clarke (189,215)

Ted Petersen Tournament
January 10, 2009
Team Scores
Plainedge 254
Massapequa 198
Huntington 195.5
Uniondale 191
Syosset 185
Calhoun 168
Island Trees 101.5
Freeport 83
Lindenhurst 83
Championship Finals
96 – Chris Nigro (Pl) MD Andrew Eberlein (IT) 12-4
103 – Damon McQueen (Hu) MD Rudy Lanzillotta (Mass) 18-6
112 – Nigel McNeil (Hu) pin Sam Galasso (Syo) 1:06
119 – Joe Cusimano (Pl) MD Derrick Whitlock (Un) 9-0
125 – Nick Arujau (Syo) pin Mike Walker (Un) 3:08
130 – Omar Santiago (Hu) dec Jesse Bader (Cal) 6-0
135 – Steven Spurgeon (Pl) dec Joe Chioffitella (Cal) 10-5
140 – Matt Eberlein (IT) INJ Andrew Berry (Un)
145 – Mac Maldarelli (Cal) INJ Josh Maddock (Mass)
152 – James Ondris (Mass) dec Bryce Younger (Un) 3-1
160 – Anthony Minnici (Pl) dec Kevin Kennedy (Pl) 7-4
171 – Ryan Fox (Hu) dec Steven Camera (Pl) 8-4
189 – Anthony Lupi (Hu) default Conor Wetzel (Mass) by DQ
215 – Ajith Anthony-Silvester (Un) dec Dave Ng (Pl) 9-5
285 – Chris Williams (Syo) pin Joe Grieci (Pl) 5:59

Wheatley Invitational
January 10, 2009
Team Scores
Wheatley 154
North Shore 140
Port Jefferson 124
Jericho 112
Valley Stream North 109
Manhasset
Garden City
Westbury
Half Hallow Hills West
Wantagh B
Bethpage
Championship Finals
96 – Shane Saltzman (VSN) pin Mike Fera (Man), 5:58
103 – Mike Lucks (PJ) and Chris Bourguignon (PJ) – Co-Champs
112 – Ryan Carter (HHHW) TF Wildens Lauriston (Wby), 5:38
119 – Will Forero (Whea) dec John Whitman (GC), 7-1
125 – Mike Dunne (HHHW) pin Greg Tanenbaum (Whea), 5:17
130 – Dean Schmuely (North Shore) pin Hugh Roden (PJ), 3:20
135 – John Rogan (VSN) pin Paul Wefer (North Shore), 3:52
140 – Nick Fera (Man) dec Mike Carter (HHHW), 6-5
145 – Justin Casale (Whea) dec Tom Shaw (North Shore), 11-6
152 – Jake Dowling (GC) dec Thomas Beague (Whea), 4-2
160 – Joe Chamish (Jericho) dec Rob Grabher (North Shore), 9-3
171 – Ismael Sorto (Wby) MD Mike Sanchez (Wantagh), 18-7
189 – Steven Graziano (Jericho) TF Frank Modica (Jerich), 3:20
215 – Anthony Brazyz (VSN) pin Matt Zakian (Jericho), 0:33
285 – Joe Denovallis (North Shore) MD David Yeu (Bethpage), 15-2
Most Outstanding Wrestler: John Rogan (Valley Stream North 135)
Fastest Pin: Anthony Barzyz (Valley Stream North 215), 0:33

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *