Results as of Week 02b-09

Nassau and suffolk county dual meet and tournament results from January 9th through and including January 10th.

Copiague Tournament
January 10, 2009
Team Scores
Commack 272.5
Patchogue-Medford 214
Kellenberg 173.5
Amityville 171
Copiague 156.5
Lutheran 71.5
Hicksville 68
Southampton 66.5
Championship Finals
96 – Spencer (Com) dec Alessandrini (SH), 17-6
103 – Rosenberg (Com) dec Otten (Com), 4-2
112 – Wong (Am) pin Hendrickson (PM), 2:42
119 – Tyrell (Cop) dec Beneventano (Hick), 10-1
125 – Banks (Am) pin DiMattei (Com), 5:26
130 – Slater (LIL) pin Poole (Cop)
135 – Socko (PM) dec Jerrick (Am), 11-10
140 – Cavallaro (Com) dec Pappas (KM), 8-4
145 – Jacobs (Am) pin Gorgano (Com), 5:56
152 – Fiore (KM) dec Pierre (PM) 13-4
160 – Morrison (Cop) dec Pulido (Cop), 6-3
171 – Constantatos (Com) dec A.J. Hendrickson (PM), 14-4
189 – Ponce (KM) pin Gerlach (Com), 3:06
215 – Anglickas (SH) pin DeForca (Com), 2:36
285 – Wallen (PM) pin Tyler (KM), 4:23
Most Outstanding Wrestler: Julius Anglickas (Southampton 215)
Champion of Champions: Julius Anglickas (Southampton 215)

Rocky Gilmore Tournament
January 10, 2009
Team Scores
East Islip 302
Brentwood 254.5
Wantagh 222.5
Mt. Sinai 171
Central Islip 153.5
Bay Shore 153
Center Moriches 78
Mattituck 66
Bayport-Blue Point 64
Rocky Point 61
Valley Stream South 55
Wade Cummings Team Sportsmanship Award: Mattituck
Championship Finals
96 – Joe Barbato (Wan) pin Chris Powers (MtS) 1:12
103 – Alan Gomez (CI) dec David Chevarra (Bwd) 6-3
112 – Humberto Garcia (Bwd) dec Eric Kogel (MtS) 2-0
119 – Alex Gomez (Bwd) dec Nick Ventiere (EI) 9-1
125 – Rob Rossi (EI) de. Santos Arriaza (CI) 7-5 OT
130 – Travis Calderon (Bwd) dec Jon Hoeg (MtS) 7-5 OT
135 – Paul Liguori (Wan) and Quimes DelaCruz (Wan) – Co-Champs
140 – Ryan Connell (Matt) dec Andy Rodriguez (CI) 3-2 3OT
145 – Tyler Conway (EI) dec David Milack ((VSS) 2-1 OT
152 – John Greisheimer (Wan) pin Mike Powers (MtS) 3:29
160 – Ryan Cummings (BS) dec Erik Vik (EI) 15-2
171 – Josue Mendez (Bwd) dec Joe Kavanaugh (Wan) 8-4
189 – Matt Loew (Wan) pin Andrian Mack (BS) 1:19
215 – Mike Dooley (CI) FFT Tom Hall (Wan)
285 – Andrew Slawson (EI) dec Chris Young (BS) 1-0
Most Outstanding Wrestler: Ryan Connell (Mattituck 140)
Most Pins Least Time: Matt Loew (Wantagh 189) 4 in 4:07
Consolation Finals 3rd/4th
96 – Nick Accardi (RP) dec Kyle Shevlin (EI) 6-2
103 – David Dellaveccia (EI) dec Marc Gonzalez (Bwd) 10-3
112 – Kyle Underwood (BBP) dec Giovanni Sanchez (CI) 6-2
119 – Anthony Powers (MtS) dec Mike Diliello (EI) 2-1
125 – Eric DeAngelis (CM) dec Ryan Harmer (EI) 9-5
130 – Nick Fitzmaurice (Wan) pin Jamel Hudson (BS) 2:26
135 – Vinny Chambers (EI) FFT Mario Calderon (Bwd)
140 – Alex Brown (EI) FFT Daniel Hernandez ((VSS)
145 – Sal Spitileri (CM) dec Carlos Vasquez (Bwd) 5-0
152 – Jesse Cabrera (Bwd) pin Anthony Argenti (EI) 2:48
160 – Russ Pitito (RP) pin Brandon Estes (CM) 1:32
171 – Sean Heaney (Matt) dec Ian Schneider (MtS) 5-1
189 – Connor Stroh (MtS) FFT Lucas McCoy (BBP)
215 – Jovan Ayoub (EI) dec Brian Slattery (MtS) 10-3
285 – Connor McCue (EI) pin Donavan Wilson (Bwd) 2:33
Consolation Finals 5th/6th
96 – Brandon Papa (Bwd) pin Mike Menzer (CM) 2:10
103 – Matt Guerrisi (RP) dec Dan McDevitt (Wan) 9-6
112 – Ken Albert (Wan) pin Tim Browne (Matt) 2:54
119 – Lou Morello (BS) dec Greg Lavazoli (CM) 6-4
125 – Matt Waddle (BBP) dec Leeroy Jhagroo (Bwd) 6-5
130 – Sal DeSimone (CM) dec Bobby Renz (BS) 5-4
135 – Julian Joseph (Bwd) dec Rashaad Gray (BS) 9-4
140 – Steven Rojas (Bwd) dec Ever Juarez (BS) 8-0
145 – Jon Flood (BS) pin Vinny Jennossa (EI) 2:19
152 – Andrew Killeen (BS) dec Nick Sylvester (EI) 6-4
160 – Najee Johnson (CI) dec Matt Bishop ((VSS) 6-4
171 – Nick Arma (EI) dec Frank Abbondanza (MtS) 6-2
189 – Mike Donnelly (EI) dec William Brooks (Bwd) 12-10
215 – Byron Kesler (CI) pin Matt Staker (RP) 4:30
285 – Connor Murphy (CM) dec Troy Petrignani (BBP) 6-5

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *