Eastern States Seeds

Top 8 seeded wrestlers in each weight class at eastern states classic.

These are the top eight seeds in each weight class :

96: 1. Shane Connolly (Warwick); 2. Gary Wolff (Monroe-Woodbury); 3. Alec Dierna (Wayne); 4. John Delaney (Watervliet-Loudonville Christian); 5. Tom Manning (MacArthur); 6. Curt Rowle (Duanesbug); 7. Jacob Goddeau (Peru); 8. Mitch Moran (Penfield).

103: 1. Arik Robinson (Peru); 2. Vinny Pecora (Baldwin); 3. Brian Realbuto (Somers); 4. Zach Bridson (Timberlane); 5. Alex Grant (MacArthur); 6.Tyrell White (Whitehall); 7. Nick Kelley (Shenendehowa); 8. Brandon Ling (Penfield).

112: 1. Luke Popolizio (Shenendehowa); 2. Bob Dierna (Wayne); 3. Matt Ross (Rocky Point); 4. Sean Kempf (MacArthur); 5. James Montant (Penfield); 6. Steven Rodrigues(Fox Lane); 7. Connor Sutton (LaSalle); 8. Max Miller (Burnt Hills); 16. Steven Pagliuca(Mahopac).

119: 1. Steven Keith (Shoreham-Wading River); 2. Justis Flamio(Mahopac); 3. Curt Thompson (Whitehall); 4. Ryan Osleeb(North Salem); 5. Danny Gormley (Bainbridge/Guilford/Afton); 6. Taylor Laraia (Newburegh); 7. Corey SPires (Tioga); 8. Kaare Stokdal (Newburgh).

125: 1. Jamie Franco (Monroe-Woodbury); 2. Shawn Brown (Canton); 3. Nick Wilcox (Greene); 4. Ray Borja (Hayfield); 5. Dan Riggi (Scotia-Glenville); 6. Mark Gillen (Johnstown); 7. Cam Sullivan (Timberlane); 8. Mike Rose(Carmel); 15. Andrew Cabibbo(RC Ketcham).

130: 1. Cody Ruggirello (Valley Central); 2. Joe Grippi(Fox Lane); 3. Derak Heyman (Tioga); 4. Genta Murayama(Edgemont); 5. Vinny DiGravio (Wayne); 6. Connor Hanafee (Monsignor Farrell); 7. Mike Vespa (Monroe-Woodbury); 8. Randy White (Duanesberg).

135: 1. Andrew Lenzi(Fordham Prep); 2. Stephen Dutton (Rocky Point); 3. Travis Pitre (Sayville); 4. Udit Thakur(Nyack); 5. Dave Clemens (Timberlane); 6. Brian Walsh (Watervliet/Louodonville Christian); 7. Nick Lashaway (Glens Falls); 8. Kevin Davidson(Carmel).

140: 1. Victor Cornado (Bainbridge/Guilford/Afton); 2. Giuseppoi Lanzi (Amsterdam); 3. Josh Manuel (Tioga); 4. Ali Hasan (Valley Central); 5. Ronnie Ours (Hayfield); 6. Kevin Barucci (Burlington); 7. Marty Lorenz(Carmel); 8. Kevin Barry (Cornwall).

145: 1.Zach Clemente (LaSalle); 2. Brendan McKeown (Burnt Hills); 3. Luke Speno(Fox Lane); 4. Mitch Wightman (Warwick); 5. Owen Scott (Lyons); 6. Anthony Volpe (Rocky Point); 7. Tucker Schaefer (Danbury); 8. Ryan Tompkins(Beacon).

152: 1. Craig Scott (Lyons); 2. Eliah Golding (Colonie); 3. Ben Villaret (Monsignor Farrell); 4. Steven Ramos(Clarkstown North); 5. Justin Seays (Amsterdam); 6. Matt Donohoe (Tyngsborough); 7. Jerry Ceccio (Rocky Point); 8. Tyler Dunne (MacArthur).

160: 1. James Brundage(Ossining); 2. John Paris (Amsterdam); 3. TJ Neidhart (Shoreham-Wading River); 4. Chris Marvin (Wayne); 5. Ethan Wilson (Burnt Hills); 6. Louis Berger (Pine Bush); 7. Ray Wang(Edgemont); 8. Billy Coggins (Rocky Point).

171: 1. Tyler Beckwith (Greene); 2. Matt Parlier (Port Jervis); 3. Eric Petrillo (Timberlane); 4. Thomas Jackson (Farmingdale); 5. Zach Diekel (Whitehall); 6. Vincent Gallo (Schalmont); 7. Clay Neivert(Ossining); 8. Orlando Pacheco (Amsterdam); 11. Sal Marchese(Nyack); 13. Adam Finkelstein(Somers).

189: 1. Austin Meys (Shenendehowa); 2. Zach Buonaiuto (Miller Place); 3. CJ Floor (Port Jervis); 4. James Brain (Minisink Valley); 5. Jeremy Burns (Hoosick Falls); 6. Marcus Spearman (Newburgh); 7. Austin Fallon (Westfield); 8. Mike McGrath (Kingston).

215: 1. Steven Butler (Port Jervis); 2. Ryan Talcott (Tioga); 3. Zeal McGrew (Burnt Hills); 4. AJ Monin (Colonie); 5. Shaun Bacchiocchi (Monroe-Woodbury); 6. Grant Gebo (Whitehall); 7. Brendan Fowler (Chaminade); 8. Mike Almaviva (Schenectady).

285: 1. Ken Altarac (LaSalle); 2. Brian Nicoll (Timberlane); 3. JD Zitone (Port Jervis); 4. Brendan Byrne (Minisink Valley); 5. Ben Hoffman (Gouverneur); 6. Simon Ojulo (Newburgh); 7. Devrin Bradford (Wayne); 8. Cameron Mello (Peru).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *